Szklarska Poręba – Chata Walońska, Leśna Huta, stare chaty sudeckie, muzea mineralogiczne
Wybierz obiekt:

Szklarska Poręba – Chata Walońska, Leśna Huta, stare chaty sudeckie, muzea mineralogiczne

Chata Walońska JUNA jest usytuowana nieco powyżej Wodospadu Szklarki, przy starej ścieżce ze Śląska do Czech przez Łabską Łąkę w Karkonoszach, ok. 30 min. pieszo od centrum Szklarskiej Poręby (przy czarnym szlaku). Jest to murowany z kamienia, wielokrotnie i gruntownie przebudowany dom (zapewne z XIX w.), uznawany za siedzibę Walonów - dawnych eksploratorów karkonoskich bogactw naturalnych. Odbywają się tu warsztaty edukacyjne i szkolenia poświęcone dawnym tradycjom górniczym, rzemieślniczym i ziołoleczniczym Karkonoszy.

Muzeum Ziemi JUNA mieści się w zabytkowym, około trzystuletnim budynku dawnej Karczmy Głogowej. W muzeum eksponowane są minerały z Sudetów (zwłaszcza Karkonoszy i Gór Izerskich), jak i z innych, często odległych części świata (z Afryki, Brazylii, Wietnamu). Na szczególną uwagę zasługują ametysty z Karkonoszy i szczotki kwarcowe z Gór Izerskich, a także okazy barytu z Machowa, chryzoprazu ze Szklar, okazałe agaty z Gór Kaczawskich. Muzeum prowadzi również sprzedaż minerałów.

Leśna Huta to niewielka prywatna huta zlokalizowana w górnej części Szklarskiej Poręby, nieopodal dawnej huty „Julia” (dawniej „Józefina”). Prowadzi ją doświadczony mistrz szklarski Henryk Łubkowski. Wykonuje szkło barwione w masie, ręcznie formowane, używając przy tym dawnych technologii, narzędzi i form kuglerskich. Wyroby huty cechuje niepowtarzalność właściwa tradycyjnemu rzemiosłu. Można je nabyć w sklepie obok zakładu. Obecnie jest to jedyna huta szkła na terenie Szklarskiej Poręby, podtrzymująca tradycje niegdyś, przez wieki, kształtujące kulturowe oblicze tych okolic. Hutę można zwiedzać, oglądając rzemieślników przy niezwykle efektownej pracy, podziwiając przy tym ich kunszt i wirtuozerię.

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie gromadzi okazy mineralogiczne i paleontologiczne w liczbie 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata. Znajduje się tu także meteoryt Gibbon. Muzeum posiada też skamieniałości i szkielety dinozaurów (największa kolekcja w Polsce). Przed budyniem muzeum eksponowany jest tzw. „las karboński” - skamieniałe pnie drzewa dadoxylon sprzed 300 milionów lat.

W Szklarskiej Porębie zachowało się wiele starych, wiejskich domów (bud), typowych dla budownictwa zachodniosudeckiego. Przeważnie wznoszono je z drewna, czasem na kamiennej podmurówce, w konstrukcji przysłupowej lub zrębowej. Jednym z najstarszych jest dom przy ul. 11 Listopada 24 z 1734 r. Pozostałe pochodzą przeważnie z XIX w. Większe ich skupiska spotkać można w dawnych przysiółkach włączonych do Szklarskiej Poręby, czyli na peryferiach kurortu: w Marysinie czy Białej Dolinie (ul. J. Kasprowicza, H. Kołłątaja).

Chata Walońska JUNA

ul. H. Kołłątaja 12, 58-580 Szklarska Poręba

Muzeum Ziemi

ul. Jeleniogórska 9, 58-580 Szklarska Poręba

tel. i e-mail do obu instytucji: 75 717-29-56

www.chatawalonska.pl

e-mail: chatawalonska@post.pl

Muzeum Ziemi czynne codziennie 9.00-16.00, wstęp wolny.

Leśna Huta

ul. Kołłątaja 2, 58-580 Szklarska Poręba

tel. 75 717-23-03

www.lesnahuta.pl

e-mail: lesnahuta1@wp.pl

Czynne pn.-sb. 10.00-18.00, ndz. 10.00-15.00.

Bilety N – 6 zł, U – 5 (emeryci) i 3 (dzieci) zł.

Muzeum Mineralogiczne

ul. Kilińskiego 20

tel. 607-100-880

http://szklarskaporeba.sokolowski-muzea.eu/index.html

Czynne wt.-sb. 10.00-18.00, ndz. 10.00- 16.30

Bilety: N - 5 zł, U - 3 zł.

Galeria