Kudowa Zdrój – Dom Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych i Park Zdrojowy, Zakład Przyrodoleczniczy z halą spacerową
Wybierz obiekt:

Kudowa Zdrój – Dom Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych i Park Zdrojowy, Zakład Przyrodoleczniczy z halą spacerową

Kudowskie źródła wód mineralnych znane były od końca XVI w. W 1769 r. ocembrowano je i wykorzystywano do celów leczniczych. W 1783 r. Kudowę zakupiła spółka lekarzy, która dążyła do stworzenia uzdrowiska zdolnego konkurować z pobliskimi Dusznikami-Zdrój. Po przeprowadzeniu analiz wody w 1850 r. Kudowa oficjalnie uzyskała status kurortu. Od tego czasu coraz liczniej powstawały nowe pensjonaty, a w centrum – reprezentacyjna zabudowa uzdrowiskowa. Do ważniejszych obiektów należą wymienione poniżej budowle.

Dom Zdrojowy powstał w centrum kwitnącego uzdrowiska w 1905 r., nosząc wówczas nazwę „Fürstenhof” („Książęcy Dwór”). Miał 125 pokoi hotelowych, kilka restauracji, nadto mieścił salę teatralną. Po 1945 r. zmieniono jego funkcję na sanatorium, nadając też nową nazwę - „Polonia”. Reprezentacyjny budynek – chluba Kudowy – wykorzystywany był jako sceneria wielu filmów. Gmach liczy 4 kondygnacje, ma silnie rozczłonkowaną bryłę z licznymi ryzalitami, balkonami i alkierzami i szczytami. Budynek fasadą skierowany jest w stronę placu i parku zdrojowego.

Pijalnia wód mineralnych powstała w początkach XX w. w formie neobarokowego pawilonu na planie zbliżonym do półkola, z arkadową artykulacją elewacji z dużymi oknami i dachem mansardowym. W jasnym i przestronnym wnętrzu znajduje się malowidło przedstawiające Kudowę około 1900 r., pędzla wiedeńskiego malarza A. Molnara. Do pijalni przylega od północnego zachodu hala spacerowa. Wzniesiona z użyciem żeliwnego szkieletu jako konstrukcji nośnej, pochodzi z przełomu XIX i XX w. Po drugiej wojnie światowej zwana jest także „Teatrem pod Blachą”. Obecnie wykorzystywana jest jako sala koncertowa podczas odbywających się w Kudowie festiwali moniuszkowskich. Wokół rozciąga się niewielki park zdrojowy, założony w połowie XVIII w. i powiększony w początkach XIX w. w kierunku północno-zachodnim o część ze stawem. Ma regularny układ, z główną aleją wiodącą ku północnemu zachodowi, w kierunku dawnej wsi Czermna. Wokół parku koncentrują się budynki uzdrowiskowe i pensjonaty.

Dom Zdrojowy

Sanatorium Uzdrowiskowe „Polonia”

ul. S. Moniuszki 2, 57-350 Kudowa-Zdrój

tel.74 866-13-13

www.kudowa.sanatoria.org

Galeria