Kościół Wang w Karpaczu
Wybierz obiekt:

Kościół Wang w Karpaczu

Powstał w trzeciej ćwierci XII lub na początku XIII w. w norweskiej miejscowości Vang, nad fiordem o tej samej nazwie. W latach 30. XIX w. zagrożony był rozbiórką, ale został zakupiony w 1840 r. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i miał być ustawiony na Pfaueninsel w Berlinie. Działanie takie w XIX w. było typowe dla wielu obszarów Europy, np. w tym czasie bogaci przemysłowcy i arystokraci sponsorowali przenoszenie zakarpackich kościółków i cerkiewek na teren Czech i Moraw, ratując te zabytki przed zniszczeniem. Plan króla pruskiego nie powiódł się w pełni i dzięki staraniom gorliwej luteranki, hrabiny Friederike Charlotte von Redern z pobliskiego Bukowca, zdemontowany kościółek przekazano Karpaczowi. Ta coraz bardziej znana miejscowość letniskowa położona u stóp Śnieżki należała do parafii katolickiej i ewangelickiej w pobliskim Miłkowie i nie miała własnego kościoła dla coraz liczniej tu przybywających z całego państwa pruskiego, zwłaszcza z Berlina, turystów, siłą rzeczy przeważnie wyznania ewangelickiego. Kościół w latach 1842-1844 zmontowano w Karpaczu Górnym. Pracami kierował królewski budowniczy Hamann, a znany berliński architekt August Stüler zaprojektował otwartą galerię wokół kościoła i wyniosłą kamienną dzwonnicę, która zarazem miała za zadanie stabilizować i chronić zabytkową konstrukcję w przypadku silnych wiatrów. Obok świątyni według projektów Stülera wybudowano też plebanię i szkołę.

Kościół wzniesiono w konstrukcji słupowej. Jest on budowlą salową, ze stropem wspartym na czterech słupach, z apsydą prezbiterialną przekrytą kopułką. Budowlę nakrywają strome dachy. Szczególna uwagę przykuwa bogata dekoracja snycerska wnętrza nawiązująca do tradycji normańskich, przeważnie o treści zoomorficznej. Została ona odnowiona, a w znacznej części jest efektem rekonstrukcji przeprowadzonej przez snycerza Jacoba. On też wykonał drewniany krucyfiks ołtarzowy.

Wokół kościoła rozpościera się cmentarz ewangelicki, na którym mieszczą się groby wielu znanych osób, np. światowej sławy aktora pantomimy Henryka Tomaszewskiego, twórcy Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Kościół Wang jest unikatowym w skali światowej zabytkiem architektury i zdobnictwa skandynawskiego z tak wczesnego okresu. Stanowi zarazem świadectwo romantycznej fascynacji pamiątkami przeszłości. Od ponad 150 lat obiekt ten jest, obok kaplicy na Śnieżce czy zamku Chojnik, jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Karkonoszy.

Nabożeństwa odbywają się tu przeważnie o godz. 10.00, 16.00 i 17.00 (zależnie od dnia, świąt etc.), kościół dostępny jest do zwiedzania codziennie, w godz. 9.00-18.00 (od 15. 04 do 31. 10) oraz w godz. 9.00-17.00 (od 1.11 do 14.04).

Bilety: N 6 - zł, w zimie 7 zł. U - 4 zł, wstęp na pl. przed kościołem 1 zł, fotografowanie dodatkowo 5 zł.

Parkingi oddalone o 500 m (ul. Karkonoska, Parking Vang) i 800 m (ul. Spokojna 1, Parking Wang), oba płatne.

Galeria