Wałbrzych – Zamek Książ
Wybierz obiekt:

Wałbrzych – Zamek Książ

Zamek Książ, największy na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce (po zamkach na Wawelu oraz w Malborku), jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych w kraju. Zwiedzając Dolny Śląsk, nie sposób ominąć tej wyjątkowej rezydencji.

W latach 1288-1292, na miejscu wcześniejszego grodu obronnego wzniesionego na skalistym cyplu, książę Bolko I wybudował strażnicę. Dość szybko książę przeniósł tu swoją główną siedzibę i rozpoczął jej rozbudowę. Miejsce to nazwano Książęcą Górą, a w 1945 r. nazwę skrócono do Książa. Zamek rozbudowywał Bolko II. Po jego bezpotomnej śmierci zamek objął król czeski, Wacław IV Luksemburski. W początkach XV w. zamek stał się bazą wypadową husytów do ataków na okolice. W 2. połowie XV w. zamek przeszedł we władanie króla czeskiego, Jerzego z Podiebradów. Kolejnymi właścicielami byli bracia Jan i Mikołaj von Schellendorf, którzy niechlubnie wsławili się jako rycerze-rabusie. Z tego też powodu król węgierski i czeski Maciej Korwin zdobył zamek i uwięził jego właścicieli. Z nakazu króla Jerzy von Stein, zarządca zamku, zaczął przebudowę i rozbudowę obiektu. Dobudowano m.in. południowe skrzydło zamku (tzw. skrzydło Macieja). Kolejnymi właścicielami zamku byli: król czeski Władysław Jagiellończyk, rody rycerskie von Schellenbergowie, von Haugwitzowie, a następnie Hobergowie, którzy zmienili w XVIII w. nazwisko na Hochberg. To właśnie dzięki znamienitemu rodowi Hochbergów – od połowy XIX w. właścicielom Księstwa Pszczyńskiego i tytułu książęcego – Książ rozkwitł i od XVIII w. był rozbudowywany. Za panowania Hochbergów zamek otrzymał ostateczny kształt – na początku XVIII w. powstało reprezentacyjne skrzydło barokowe, dziedziniec, budynki przedzamcza; na przełomie XVIII i XIX w. zagospodarowane zostało najbliższe otoczenie zamku. Na początku XX w. Jan Henryk XV polecił wznieść dwa monumentalne, utrzymane w duchu renesansu skrzydła. Neorenesansowe zwieńczenie otrzymała wówczas 47-metrowa wieża zamkowa, przebudowano tarasy i wnętrza zamkowe.

W 1941 r. zamek został przejęty przez hitlerowców, ponieważ syna Jana Henryka XV – Hansa Heinricha XVII uznano za zdrajcę, po tym jak wyjechał do Anglii i tam wstąpił do armii. Pod zamkiem władze hitlerowskie stworzyły sieć tuneli (część udostępniona jest zwiedzającym), które, jak głosi wiele teorii, służyć miały jako kwatery wojskowe, schrony oraz miejsce badań nad tajnymi broniami III Rzeszy.

Po II wojnie światowej w zamku stacjonowali Rosjanie. Przez wiele lat budowla stała opuszczona. W latach 50. XX w. zostały przeprowadzone pierwsze prace zabezpieczające. Zasypano m.in. szyb przed wejściem do zamku, przełożono pokrycie hełmów wież, wywieziono gruz z tarasów, które następnie uporządkowano i odrestaurowano. W budynku bramnym otwarto kawiarnię i świetlicę. Pomieszczenia gospodarcze oraz budynki podzamcza przystosowano na pokoje hotelowe. W marcu 2005 r. otwarto tu Centrum Europejskie, mające na celu współpracę międzynarodową na gruncie badawczym, edukacyjnym i komunikacji międzynarodowej.

Dziś Zamek Książ jest wspaniałym centrum kulturalnym, gdzie organizowanych jest wiele różnego rodzaju imprez. Każdy choć raz w życiu powinien zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Istnieje możliwość organizacji w zamku konferencji. Do dyspozycji gości oddane są sale konferencyjne, mogące pomieścić od 20 do 300 osób. Na miejscu można korzystać z profesjonalnego sprzętu do prezentacji multimedialnych oraz z mobilnych zestawów nagłośnieniowych. Na życzenie obsługa Zamku Książ zorganizuje poczęstunek w formie przerw kawowych, lunchu i bankietów. Dzięki zlokalizowanej w zespole zamkowym bazie noclegowej zakwaterowanych może być 150 osób.

W Zamku mieści się sala telewizyjna oraz kominkowa. Przez całą dobę dostępny jest Internet. Drobne zakupy można zrobić w sklepie z pamiątkami. Na terenie Zamku jest miejsce na ognisko i grill. Przed Zamkiem znajduje się parking. Istnieje możliwość płacenia kartą.

Kontakt:

Przedsiębiorstwo „Zamek Książ” w Wałbrzychu sp. z o.o.

ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

tel. 74 664-38-27, fax. 74 634-38-28

www.ksiaz.walbrzych.pl

e-mail: marketing@ksiaz.walbrzych.pl

Dojazd:

Odległość od Wrocławia to 68 km, przybliżony czas podróży samochodem to 1 godz. 10 min.

Najkrótsza trasa to droga nr 35 w kierunku Wałbrzycha. Po przejechaniu odcinka 58 km, zaraz za Świebodzicami należy skręcić w ul. Piastów Śląskich i po przejechaniu kilkuset metrów skręcić w prawo w ul. Jeździecką.

Możliwość zwiedzania:

Obiekt można zwiedzać kilkoma trasami:

Trasa „Maksymiliana” (zwiedzanie jedynie z przewodnikiem) – jest to podstawowa trasa turystyczna.

Trasa „Śladami tajemnic II wojny światowej” (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem) – nowa trasa turystyczna wzbogacona o historię przebudowy zamku będącej elementem projektu pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”).

Wieża (zwiedzanie wyłącznie jako dodatek do tras turystycznych z przewodnikiem, minimalna liczba osób - 6).

Tarasy (tarasy są częścią tras turystycznych, mogą być również zwiedzane osobno) – od kwietnia do września zwiedzić możemy 11 tarasów części południowo–zachodniej zamku.

Zwiedzanie indywidualne – istnieje możliwość zwiedzenia zamku indywidualnie – bez przewodnika, korzystając z tablic wyznaczających kierunek zwiedzania.

Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie stajni zamkowych, powozowni i krytej ujeżdżalni – jednej z najpiękniejszych hal tego typu w Europie, zbudowanej w całości z drewna modrzewiowego, bez użycia gwoździ. Oferta stajni zamkowych obejmuje także przejażdżki konne: jazdę indywidualną, jazdę w grupie, jazdę w terenie i jazdę na lonży (oferta skierowana do początkujących) oraz przejażdżki zaprzęgami konnymi: „tramwajem” (12 osób), bryczką „Polowiec” (4-5 osób), bryczką vis a vis (szczególnie polecana podczas uroczystości ślubnych), bryczką Victoria (4-5 osób) oraz zielonym brekiem (6-7 osób).

Bilety:

N - od 8 zł do 22 zł

U - od 8 zł do 17 zł

Wydarzenia stałe i cykliczne:

  • Festiwal Kwiatów i Sztuki – długi weekend majowy;

  • Noc Świętojańska – czerwiec;

  • Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy – sierpień;

  • Dary Jesieni – wrzesień;

  • Jasełka – grudzień;

  • Bal Sylwestrowy – 31 grudnia;

  • W Zamku znajdują się wystawy stałe oraz organizowane są wystawy czasowe.

Parking:

dostępny

Galeria

Punkty gastronomiczne:

Przedsiębiorstwo „Zamek Książ” w Wałbrzychu sp. z o.o.

ul. Piastów Śląskich 1

58-306 Wałbrzych

tel. 74 664-38-27, fax. 74 634-38-28

www.ksiaz.walbrzych.pl

e-mail: marketing@ksiaz.walbrzych.pl

Restauracja Barracuda

ul. Główna 10, 58-309 Wałbrzych

tel. 74 664-79-33

www.restauracjabarrakuda.pl

e-mail: restauracja@o2.pl

Restauracja Pasaż

pl. Magistracki 8, 58-309 Wałbrzych

tel. 74 842-29-46

www.restauracjapasaz.pl

e-mail: restauracjapasaz@restauracjapasaz.pl

Karczma Do Syta

ul. Dmowskiego 22, 58-300 Wałbrzych

tel. 74 664-60-05

www.karczma-dosyta.pl

e-mail: karczma@karczma-dosyta.pl

Usługi noclegowe:

Hotel Przy Oślej Bramie

ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

tel. 74 664-38-27, fax. 74 634-38-28

www.ksiaz.walbrzych.pl

e-mail: marketing@ksiaz.walbrzych.pl

Centrum Hotelowo Biurowe DAKS

pl. Skarżyńskiego 1, 58-301 Wałbrzych

tel./fax 74 842-34-41, 602-135-501

www.centrumdaks.pl

e-mail: daks@centrumdaks.pl

Pokoje Gościnne Konrad

ul. Bolesława Chrobrego 14, 58-300 Wałbrzych

tel. 601-766-781, 509-310-988, 74 847-75-21

www.pokoje-konrad.pl

e-mail: pokoje-konrad@wp.pl

Dom Gościnny Biegun

l. Włościańska 11, 58-330 Jedlina Zdrój

tel./fax 74 845-54-41, 509-598-704

www.biegun.walbrzych.pl

e-mail: info@biegun.walbrzych.pl

Qubus Hotel Wałbrzych

ul. P. Wysockiego 45, 58-304 Wałbrzych

tel. 74 848-41-00

www.qubushotel.com

e-mail: marketing_walbrzych@qubushotel.com, walbrzych@qubushotel.com

Gospoda Pod Wieżą

ul. Zacisze 2A, 58-319 Szczawno-Zdój

tel. 74 840-26-83

www.gospodapodwieza.pl

e-mail: gospodapodwieza@gospodapodwieza.pl

Punkty informacji turystycznej:

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Rynek 9, 58-300 Wałbrzych

tel. 74 666-60-68

www.cit.walbrzych.pl

e-mail: cit@um.walbrzych.pl, formularz kontaktowy na stronie

Źródła:

  • Będkowska-Karmelita Anna, Zamek Książ i okolice, Opole 2008.