Szczawno-Zdrój – Dom Zdrojowy, kompleks uzdrowisk z pijalnią wód mineralnych
Wybierz obiekt:

Szczawno-Zdrój – Dom Zdrojowy, kompleks uzdrowisk z pijalnią wód mineralnych

Według badań archeologicznych, źródła mineralne z terenów obecnego Szczawna-Zdroju były wykorzystywane już w pradziejach. Jako datę powstania pierwszej osady w miejscu dzisiejszego Szczawna-Zdroju przyjmuje się 1221 r. Pierwszą ocenę tutejszych wód mineralnych wystawił Kasper Schwenckfeld, lekarz Hochbergów, w 1597 r. Od tego czasu zaczęto interesować się tymi wodami i m.in. butelkować je. Pełniejsze wykorzystanie leczniczych właściwości wód rozpoczęło się w 1815 r. dzięki dr S. A. Zemplinowi, który wybudował tu pensjonat, pijalnię wód mineralnych oraz zapoczątkował założenie parków zdrojowych i innych atrakcyjnych miejsc dla turystów. Wieki XIX i XX przyniosły znaczący wzrost liczby kuracjuszy. Przyjeżdżało tu wiele znakomitych postaci, m.in. car Mikołaj I, Radziwiłłowie, czy Henryk Wieniawski. W 1901 r. wybudowano tzw. Łazienki Ludwiki, później przebudowane w Zakład Przyrodoleczniczy.

Ok. 1910 r. powstał największy hotel na Śląsku, mieszczący 130 pokoi, współczesny Dom Zdrojowy. Wybudowano go dla księcia Jana Henryka XV Hochberga. W tamtym czasie był to największy i najnowocześniejszy na Śląsku hotel tej klasy. Trzypiętrowy budynek jest położony w centrum uzdrowiska. Do dyspozycji gości ma dziś 126 pokoi, w których mieści się łącznie około 300 osób. Znajdują się tu trzy sale prelekcyjne dla niemalże 200 osób. Ponadto w Domu Zdrojowym są trzy jadalnie, sale rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, pracownie spirometrii oraz czynnościowych badań serca. Jest tu także fitness klub. Można skorzystać z zabiegów krioterapii. W budynku są dwie windy.

W Szczawnie-Zdroju leczy się głównie choroby układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Dodatkowo, ze względu na rozwój chorób cywilizacyjnych, w ostatnich latach poszerzono ofertę o lecznictwo chorób narządów ruchu, układów krążenia i nerwowego oraz przemiany materii.

Przejście z Domu Zdrojowego do Pijalni Wód Mineralnych oraz do Zakładu Przyrodoleczniczego zajmuje 2-3 minuty. Poza walorami leczniczymi Dom Zdrojowy oferuje organizację bankietów firmowych, konferencji, szkoleń, bali okolicznościowych.

Spacerując po Szczawnie-Zdroju warto przejść się Parkiem Zdrojowym im. H. Wieniawskiego z przełomu XVIII i XIX w. Znajdują się tu liczne egzemplarze zabytkowych, egzotycznych drzew i krzewów. Nie można ominąć tutejszej pijalni wód mineralnych, w której mieści się sala koncertowa. Przylega do niej hala spacerowa długości 70 m. Ponadto warto zobaczyć Teatr Zdrojowy im. H. Wieniawskiego i Klub Kuracjusza „Biała Sala”. Do dyspozycji wczasowiczów są korty tenisowe, trasy rowerowe, wycieczki autokarowe, można skorzystać z jazd konnych.

Dom Zdrojowy

ul. Kolejowa 14, 58-310 Szczawno-Zdrój

tel. 74 849-31-30 (recepcja)

www.szczawno-jedlina.pl

e-mail: uzdrowisko@szczawno-jedlina.pl

Informacje i zgłoszenia:

„Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” S.A.

ul. Ratuszowa 1, 58-310 Szczawno-Zdrój

tel. 74 849-32-36, 74 849-32-98

www.szczawno-jedlina.pl

e-mail: uzdrowisko@szczawno-jedlina.pl

Ceny pokoi:

1 os. od 100 zł

2 os. od 95 zł

3, 4 os. od 80 zł

Apartament od 284 zł.

Ze szczegółową ofertą Domu Zdrojowego można zapoznać się na stronie internetowej. 

Galeria