Pławna – Zamek Śląskich Legend
Wybierz obiekt:

Pławna – Zamek Śląskich Legend

Pławna to wieś o długości około 8 km. Zobaczyć można tu wiele zabytków: kościół św. Tekli, kalwarię, krzyż pokutny, kapliczki przydrożne czy wapiennik. Pławna to także miejsce, w którym zakątki o niezwykłej sile oddziaływania przyciągają wielu artystów. Wiele lat temu to właśnie tu osiadł znany artysta Dariusz Miliński, który stworzył grupę artystyczną „Pławna 9”. To on wraz z przyjaciółmi stworzyli w Pławnej Zamek Śląskich Legend.

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. To tu naturalnej wielkości drewniane lalki, animowane przez aktorów, przedstawiają gościom historię regionu oraz Ducha Gór. Wycieczka po zamku trwa ok. pół godziny, a po zakończonym spektaklu każdy, biorąc w swoje ręce kukły, na chwilę może stać się aktorem – animatorem.

Na terenie Zamku znajdują się pracownie (graficzna, ceramiczna oraz kowalstwa artystycznego). W nich, pod okiem doświadczonych artystów, istnieje możliwość spróbowania swoich umiejętności w każdym z wymienionych rzemiosł.

Ponadto w Zamku organizowane są warsztaty teatralne. Można nauczyć się gry w dużych maskach lub spróbować wykonać spektakl lalkowy.

Oprócz Zamku Śląskich Legend w Pławnej znajduje się inne ciekawe miejsce stworzone przez artystów – Gród Piastowski. W nim historia przeplata się z baśnią. Przybysz może stać się tu rycerzem, giermkiem, mieszczaninem, może strzelać z łuku, wspinać się na wieże warowne albo trafić pod topór kata.

W grodzie stoi największa na świecie głowa Ducha Gór - warto nie tylko obejrzeć ją z zewnątrz, ale także zwiedzić jej wnętrze.

Cennik:

  • spektakl w Zamku Śląskich Legend: 8 zł/os. (czas – ok. 40 min.)

  • spektakl w Zamku + zwiedzanie Grodu Piastowskiego: 15 zł/os. (czas – ok. 1,5 godz.)

  • spektakl w Zamku + zwiedzanie Grodu + warsztaty teatralne: 20 zł/os. (czas – ok. 2 godz.)

W każdej z w/w opcji dostępne są dla chętnych pracownie artystyczne (litograficzna, ceramiczna i kowalstwa artystycznego).

Zamek Śląskich Legend oferuje 10 miejsc noclegowych. Cena od 60 zł za noc.

Wiele informacji uzyskać można na stronie www.zamekslaskichlegend.pl oraz pod numerem telefonu: 793-794-638.

Galeria „Cafe Miliński”

Pławna 93, 59-623 Lubomierz

tel. 793-794-638, 75 789-03-48 (nr Galerii)

www.zamekslaskichlegend.pl

e-mail: biuro@zamekslaskichlegend.pl

Źródła:

  • www.goryizerskie.pl

  • www.zamekslaskichlegend.pl

  • Informacje bezpośrednio z biura Zamku Śląskich Legend.

Galeria