Brunów - Pałac
Wybierz obiekt:

Brunów - Pałac

Pałac wzniesiony został najprawdopodobniej w 2. ćwierci XVIII w., na miejscu dawnej budowli obronnej, należącej w tym czasie do rodu Zedlitz (pierwsza wzmianka o niej pochodzi z XV w.). Budowniczym był hrabia Bernhard von Schmettau. Dawny obiekt przebudowano na dwukondygnacyjny pałac barokowy. Pod koniec XVIII w. pałac przejęli Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz. W niedługim czasie po nabyciu przez nich budynku wybuchł w nim pożar. Spłonęły wówczas wszystkie zabudowania. Odbudowę pałacu zlecono śląskim architektom – Mohrensbergowi i Scholtzowi. Powstała wówczas dwukondygnacyjna neobarokowa rezydencja. Następnymi właścicielami pałacu byli von Cottenetowie, którzy rozbudowali go w stylu historyzmu. W tym okresie wybudowano stajnię z powozownią i fontannę. Przy pałacu został także zaprojektowany park (projekt Eduarda Petzolda). W latach 1900-1901 dobudowano południowe skrzydło pałacu, oranżerię i ośmioboczną wieżę.

W latach 30. XX w. w budynku funkcjonowała pałacu szkoła sportowa Hitlerjugend. Po wojnie obiekt uległ zapomnieniu i niszczeniu. Obecni właściciele - rodzina Rzeźwickich - kupili pałac w 2004 r. Jest to teraz kompleks trzech zabytkowych budynków: pałacu, powozowni i oficyny. W ofercie ma 100 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami. W każdym pokoju jest TV, telefon a także dostęp do internetu. Ponadto do dyspozycji gości są: restauracja, kawiarnia, bar, plac zabaw, parking strzeżony, korty tenisowe, sauna, jacuzzi, bilard. Będąc tutaj, warto wybrać się na wycieczkę po okolicy pieszo lub rowerem, aby zobaczyć otaczające pałac lasy i niedalekie jeziora.

Pałac jest udostępniany dla turystów. Zwiedzający mogą zobaczyć sale balowe, wnętrza pałacu, oficyny i powozowni znajdujące się na parterze.

Pałac Brunów

Brunów 27, 59-600 Lwówek Śląski

tel. 75 784-02-10, 75 784-68-28

www.brunow.pl

e-mail: recepcja@brunow.pl

Cennik - pokoje w Pałacu:

1-osobowy: 140 zł

2-osobowy: 240 zł

3-osobowy: 300 zł

Źródła:

Galeria