Bolków - klasycystyczny ratusz i anielska fontanna
Wybierz obiekt:

Bolków - klasycystyczny ratusz i anielska fontanna

Ratusz postawiony został w centrum prostokątnego rynku. Pierwszy obiekt wzniesiono pod koniec XIV w. Spłonął on w pożarze w 1632 r., zaś odbudowano go w 1670 r. W 1827 r. budynek został przebudowany w stylu klasycystycznym, według projektu Hedemanna z Kamiennej Góry. Wówczas otrzymał obecny wygląd. Jest to budynek podpiwniczony, dwupiętrowy, wybudowany na planie prostokąta. Kryty jest dachem mansardowym. Ratusz został dobudowany do starszej wieży. Jest ona zakończona smukłym, trzyczęściowym hełmem z latarnią na pierwszej części i szpicem z kulą. Przed głównym wejściem znajduje się balkonowy portyk.

Anielska fontanna została ustawiona w 1858 r. na miejscu dawnego kościoła ewangelickiego. Znajduje się w niedalekiej odległości od ratusza. Przedstawia chłopca czytającego Biblię. Nie wiadomo, skąd dokładnie pochodzi nazwa fontanny. Być może nadano ją ze względu na wygląd chłopca, pomimo braku skrzydeł przypominającego anioła, lub ze względu na dawniejsze umiejscowienie tu „anielskiej” studni bądź źródła.

Figura z anielskiej fontanny została najprawdopodobniej skradziona w latach 1948-1951. Dopiero w 2001 r. dzięki staraniom władz miast partnerskich (Borken w Niemczech, Bolków w Polsce) replika figury została ustawiona na miejscu oryginału. Od 2005 r. kopia postaci z anielskiej fontanny stoi przy urzędzie gminy w Borken.

Urząd Miejski w Bolkowie

Rynek 1, 59-420 Bolków

tel. 75 741-32-15

www.bolkow.pl

e-mail: um@bolkow.pl

Galeria