Legnica – park z palmiarnią
Wybierz obiekt:

Legnica – park z palmiarnią

Park Miejski w Legnicy, o powierzchni 50 ha, został założony na przełomie XIX i XX w. Niegdyś połączony był z ogrodami zamkowymi i plantami, dzięki czemu tworzył ciąg zieleni otaczający miasto. Położony jest blisko centrum Legnicy i jest obecnie miejscem wypoczynku i rozrywki mieszkańców miasta. Kształtem zbliżony jest do prostokąta. Dodatkową atrakcją jest tu tzw. Kozi Staw. W parku zgromadzona jest ciekawa kolekcja roślin z ok. 130 gatunkami drzew i krzewów.

W pobliżu stawu i pergoli mieści się budynek palmiarni, który wzniesiono pod koniec XIX w. Jej fundatorem był bogaty mieszczanin Feodor Beer. 10 grudnia 1898 r. uroczyście otwarto palmiarnię. Legnicka palmiarnia była wówczas drugim, po Wrocławiu, tego typu obiektem na Śląsku. W 1. poł. XX w. palmiarnia była niezwykle popularnym miejscem wśród mieszkańców Legnicy i okolic. W 1937 r. powiększono ją, co umożliwiło lepszą ekspozycję roślin.

Obecnie legnicka palmiarnia boryka się z problemem złego stanu technicznego obiektu. Ponieważ miejsce to na stałe wpisało się w krajobraz Legnicy, a także ze względu na brak możliwości przeniesienia wielu gatunków roślin w inne miejsce, planowana jest rewitalizacja oraz unowocześnienie obiektu. Planuje się także wzniesienie dodatkowych budynków.

 

Palmiarnia Legnicka

Park Miejski, przy Alei Orła Białego

tel. 76 856-63-47

www.palmiarnia.legnica.eu

e-mail: brak

 

Czynna: poniedziałek-piątek 10.00 -14.00, od  kwietnia do 18.00  

soboty, niedziele i święta:  12.00-18.00.

Wstęp wolny.

 

Źródła:

Gumiński Tadeusz, Wiśniewski Edward, Legnica i okolice, Legnica – Wrocław 2001.

www.palmiarnia.legnica.eu