Gać – kościół filialny Podwyższenia Krzyża Świętego
Wybierz obiekt:

Gać – kościół filialny Podwyższenia Krzyża Świętego [kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP]

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego wzmiankowany był po raz pierwszy w 1294 r. Prezbiterium obecnego kościoła wzniesiono w XIV w., a w 2. poł. XVII w. dobudowano do niego nawę w konstrukcji szachulcowej. Jest to kościół jednonawowy, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Świątynia jest zbudowana w dolnej partii z rudy darniowej, a powyżej murowana z cegły zendrówki. Z północnej strony prezbiterium znajduje się zakrystia, nad którą jest loża kolatorska. Kościół nakryty jest dwu- i wielospadowymi dachami gontowymi. Nad prezbiterium widnieje drewniana sygnaturka z hełmem namiotowym pochodząca z 1864 r. Wewnątrz kościoła znajduje się gotycki ołtarz, a w prezbiterium epitafia z lat 1546, 1618, 1675.

 

Kościół p.w.  Św. Krzyża, Gać

Rzymsko-Katolicka Parafia p.w.  Św. Jakuba

Małujowice 65, 49-318 Skarbimierz

tel. 77 412-32-70

www.archidiecezja.wroc.pl

e-mail: malujowice@wp.pl

 

Msze św.

niedziele: 10.30

dni powszednie: 18.00

Koło kościoła mieszka kościelny, który może otworzyć świątynię na prośbę pielgrzymów i turystów. W pogodne dni kościół jest otwarty przez cały dzień i jego wnętrze można oglądać zza kraty w przedsionku.

 

Źródła:

Brzezicki Sławomir, Nielsen Christine, Grajewski Grzegorz, Popp Dietmar (red.), Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.