Chocianów – historyczny układ przestrzenny z rynkiem
Wybierz obiekt:

Chocianów – historyczny układ przestrzenny z rynkiem

Historyczne założenie przestrzenne Chocianowa powstało wraz z zamkiem w latach 1297 – 1299. W celu zabezpieczenia granicy, książę świdnicko-jaworski Bolko I wzniósł tutaj warownię. Obecny pałac stoi na miejscu zamku. Od XV w. obiekt przechodził kolejno w ręce kilku rodów rycerskich: Dorheimów, Nostitzów, Stoschów, Dohnów. W 1633 r. olbrzymi pożar pochłonął większą część miasta. Sytuacja powtórzyła się jeszcze raz w 1746 r. Przez wszystkie lata rola pałacu nie zmieniała się i pozostawał on najważniejszym obiektem Chocianowa.

Obecny barokowy pałac zaprojektował Karl Martin Frantz dla Melchiora Gottloba von Redern. Prace przy jego budowie trwały w latach 1728 – 1732. Pałac wzniesiono na planie kwadratu, z masywną wieżą w centrum obiektu, pochodzącą z poprzedniej budowli, przyozdobioną rokokowym hełmem. Sześćdziesięciometrową wieżę otaczają barokowe skrzydła, posiadające po dwa piętra. Godną uwagi jest sala balowa umieszczona w dwóch górnych kondygnacjach. Część ogrodowa budowli posiada tarasy widokowe, wychodzące na park z wieloma alejami do spacerów i z prostokątnym stawem, który niegdyś był dookoła przyozdobiony rzeźbami. Do najcenniejszych okazów drzew należą stare dęby, topole i wiązy. Oprócz ogrodu ozdobnego, na terenie obiektu mieścił się niegdyś ogród gospodarczy oraz zwierzyniec. Przypałacowy park jest jednym z większych na Śląsku. Jego powierzchnia to ponad 13 hektarów.

Pozostałości barokowego wystroju wewnątrz pałacu pozwalają wyobrazić sobie jego piękno sprzed zniszczeń dokonanych w 1945 r. Dziedziniec upiększono fontanną, którą wybudowano w centrum kolistego podjazdu. Historyczny układ przestrzenny obejmuje oprócz pałacu również układ urbanistyczny mieszczący się w granicach ulic: Parkowej, Głogowskiej, Kolejowej, Ogrodowej i Wspólnej.

 

Pałac Chocianów

ul. Parkowa, 59-140 Chocianów

tel. 76 818-50-20

www.chocianow.pl

e-mail: bok@chocianow.pl

 

Źródła:

Brzezicki Sławomir, Nielsen Christine, Grajewski Grzegorz, Popp Dietmar (red.), Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.

www.chocianow.pl/strefa_turysty

www.wujcio82.bloog.pl/kat,207544,index.html?ticaid=6c42d