Oborniki Śląskie – dawne uzdrowisko, pałac, kościół parafialny
Wybierz obiekt:

Oborniki Śląskie – dawne uzdrowisko, pałac, kościół parafialny

W Obornikach Śląskich znajduje się zespół sanatoriów.

Sanatorium „Leśne” założono w 1913 r., położone jest ono w głębi lasu. Przy sanatorium znajduje się niewielki park angielski z bogatą roślinnością oraz pięknym stawem, wyspą, kamienna grotą i drewnianą altaną, które zostały przebudowane w latach 1920-1936 według projektu T. Effenbergera.

Sanatorium dziecięce „Szarotka” to najstarsze sanatorium, pochodzące z połowy XIX w. Położone jest ono we wschodniej części miasta, w pobliżu sztucznie podwyższonej Kowalskiej Góry (246 m. n. p. m.). W skład zespołu sanatoryjnego wchodzi 6 stylowych budynków z połowy XIX i początku XX w., otoczonych starym parkiem.

Przy ul. Trzebnickiej zobaczyć można dwa zespoły neoklasycznych budynków sanatoryjnych z pocz. XIX w.

W 2004 r. sanatorium „Szarotka” zostało sprzedane przez miasto firmie Hasco-Lek.

 

„Zamek” (pałac) został wniesiony w latach 1864-1865, według projektu Wilhelma Grapowa (który zaprojektował również wrocławski dworzec kolejowy) dla Karla Friedricha Gustawa Schauberta, z ośmioboczną wieżą na miejscu dawnego pałacu z XVII w. należącego do rodu Schaubertów. Obok znajdują się park i zabudowania folwarku. Po wojnie pałacyk został przejęty przez PGR i zmodernizowany. Z części historycznej zachowała się właściwie tylko oktagonalna wieża.

 

Kościół parafialny p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (do 1952 r. p. w. św. Jadwigi Śląskiej) został wybudowany w latach 1899-1901 w stylu neogotyckim, wg projektu Alexisa Langera. Murowany, z cegły, jednonawowy z transeptem, zakrystią i narożną wieżą od frontu, nakryty dachami dwuspadowymi. Ściany zostały pomalowane przez artystę Pawła Piętaka. Wyposażenie wnętrza pochodzi z tego samego czasu, co budowa świątyni. W latach 1951-1958 przeprowadzono kapitalny remont. W 1975 r. przebudowano prezbiterium. Stary ołtarz został rozebrany, a na jego miejscu postawiono nowy, wzorowany na ołtarzu z kościoła Salwatorianów w Trzebini. W 1978 r. powieszono nowe stacje Drogi Krzyżowej autorstwa A. Kościelniaka, który wykonał również figurkę Jezusa do ołtarza głównego i ambonę. Za kościołem od strony wschodniej znajduje się sztuczna grota Matki Boskiej z Lourdes, wykonana z polnych kamieni przez ks. Marcina Martynę i młodzież z Obornik Śląskich.

 

Adres urzędu parafialnego:

ul. Kardynała Wyszyńskiego 23

55-035 Oborniki Śląskie

tel. 71 310-13-51, 71 310-13-50

www, e-mail: brak

 

Msze św.

niedziele: 8.00, 10.00, 12.30, 18.30

dni powszednie: 7.00, 18.30.

 

Źródła:

§  Brzezicki Sławomir, Nielsen Christine (red.), Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.

§  Pater Józef (red.), Kościoły i kaplice archidiecezji wrocławskiej, Wrocław 2002.

§  Pilch Józef, Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Warszawa 2005.