Stoszowice - pałac
Wybierz obiekt:

Stoszowice - pałac

We wsi Stoszowice, położonej przy drodze z Ząbkowic Śląskich do Srebrnej Góry, warto zobaczyć uroczy pałac. Został on wzniesiony na początku XVII w. przez Fabiana von Reichenbacha, choć można przypuszczać, że właściciel dokonał przebudowy zamku, istniejącego tutaj już w XIV w. Obiekt był modernizowany kilkukrotnie w XVIII i XIX w.

Pałac posiada trójskrzydłową formę. Cechą charakterystyczną budowli są trzy wieże w jej narożnikach pokryte strzelistymi hełmami; baszty nie posiada jedynie naroże południowo-zachodnie.

W północno-wschodniej części pałacu znajduje się reprezentacyjna sala przekryta sklepieniem zwierciadlanym z lunetami, a na pierwszej i drugiej kondygnacji zachowało się malarstwo ścienne oraz sztukateria z XVIII w. Wewnątrz, w holu pałacu, znajduje się fryz z tarczami herbowymi, a na zewnątrz, na ścianie kurtynowej, grupa herbów właścicieli pałacu.

Obiekt do XIX w. był otoczony fosą, która następnie została przekształcona w rozrzucone nieregularnie zbiorniki wodne, tworząc wraz z okolicznym drzewostanem piękny park.

Pałac jest obecnie w rękach prywatnych, jest stopniowo restaurowany, nie jest możliwe jego zwiedzanie.

 

 

Bibliografia:

  • Ciężkowski W., Lądek Zdrój, Wrocław 1992.
  • Mazurski K. R., Międzygórze i okolice. Przewodnik, Wrocław 1999.
  • Mazurski K. R., Miłość i dramaty królewny Marianny, Wrocław 2000.
  • Perzyński M., Lądek Zdrój, Jaskinia Niedźwiedzia, zamek Javornik, kopalnie złota i okolice. Bad Landeck Und Umgebung. Przewodnik, Wrocław 2005.
  • Sikorski M., Lądek Zdrój. Osobliwości i skarby sztuki, Opole 1999.