Synagoga pod Białym Bocianem
Wybierz obiekt:

Synagoga pod Białym Bocianem

Synagoga pod Białym Bocianem to jedna z dwóch czynnych wrocławskich synagog. Jest największą i główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Jej nazwa pochodzi od gospody Pod Białym Bocianem, która wcześniej się tu znajdowała.

Pod koniec XVIII w. wśród społeczności żydowskiej pojawiła się koncepcja budowy jednej dużej synagogi, umożliwiającej zamknięcie wszystkich rozproszonych po mieście prywatnych bożnic i domów modlitwy – zgodnie z żądaniami władzy królewskiej. Pierwsze projekty stworzenia dużej wspólnej synagogi nie powiodły się z uwagi na opór najbardziej ortodoksyjnych Żydów. Synagogę ostatecznie wybudowano w latach 1827–1829. Projektantem był wybitny architekt Carl Ferdinand Langhans Młodszy, syn twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Zaprojektował on murowany, orientowany i jednoprzestrzenny budynek, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, w stylu klasycystycznym. Wschodnia i południowa elewacja została bogato ozdobiona dwoma płytkim ryzalitami z korynckimi pilastrowymi portykami. Umieszczono tu też wysokie okna zakończone łukiem. Synagoga nakryta jest spłaszczonym łamanym dachem z wieńczącymi go attykami i wyrastającą ponad nimi ośmioboczną lunetą. Sala modlitewna nakryta jest sklepieniem nieckowym. Trzy strony objęte są dwupoziomowe galeriami dla kobiet w stylu neoromańskim. W 1901 r. od strony południowej i zachodniej powstał gmach zarządu wrocławskiej gminy, który wraz z synagogą utworzył dziedziniec, do którego prowadzi brama w budynku gminy.

Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 XI 1938 r. tylko bliskie sąsiedztwo innych budynków uchroniło obiekt przez podpaleniem przez hitlerowców. Zniszczono jedynie jej wnętrze i wyposażenie. W trakcie II wojny światowej nie uległa większym zniszczeniom i w 1945 r. została na powrót dostosowana do potrzeb kultu religijnego, lecz ogólnie dostępna niszczała. W 1992 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki przekazało ją gminie żydowskiej. W 2010 r. synagoga po przeprowadzonym remoncie odzyskała dawną świetność. Wyremontowano zarówno zewnętrzną fasadę budynku, jak i jego wnętrze. Obecnie jest jedną z najpiękniejszych świątyń Wrocławia.

Kontakt:

Synagoga pod Białym Bocianem

Ul. Włodkowica 7, 50-057 Wrocław

tel. 71 343 64 01

www.synagogapodbialymbocianem.pl

e-mail: brak

Dojazd:

Możliwość zwiedzania: nabożeństwa odbywają się w piątek o godz. 18.00 i w sobotę o godz. 9:30. Zwiedzanie synagogi jest możliwe po uprzednim umówieniu telefonicznym.

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

Synagoga jest ośrodkiem kultury żydowskiej, w którym odbywają się wystawy, koncerty, wernisaże, występy teatralne, warsztaty oraz spotkania. W soboty odbywają się tu koncerty hawdalowe. W sierpniu odbywa się festiwal „Lato z Muzyką Pod Białym Bocianem", czyli cykl letnich koncertów w niedzielne popołudnia. Corocznie 6 i 7 maja organizowany jest Dzień Izraela.

Parking:

najbliższy parking znajduje się w na ul. Św. Antoniego i w Kinie Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a. 

Galeria

Punkty gastronomiczne:

W związku z tym, że obiekt znajduje się w centrum Wrocławia, można skorzystać z dużej liczby usług gastronomicznych oferowanych w mieście. Warto zajrzeć do licznych restauracji ulokowanych na ulicy Włodkowica, m.in. Mleczarnia, Sarah, Od Nova i Casablanca.

Usługi noclegowe:

Wrocław oferuje wiele usług hotelarskich, najbliższe:

Hostel Mleczarnia

 ul. Włodkowica 5, 50-072 Wrocław

tel. 71 787-75-70

www.mleczarniahostel.pl

e-mail: rezerwacja@mleczarniahostel.pl

Hotel Europeum

Ul. Kazimierza Wielkiego 27a, 50-077 Wrocław

tel. 71 371-45-00

www.europeum.pl

e-mail: europeum@europeum.pl

Boogie Hostel Wroclaw

Ul. Ruska 35, 50-079 Wrocław

tel. 71 342-44-72

www.boogiehostel.pl

e-mail: wrocław@boogiehostel.com

Punkty informacji turystycznej:

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Rynek 14, 50-107 Wrocław

czynny od 9.00 do 19.00

tel. 71 344-31-11

tel. kom. 663-888-725

e-mail: info@itwroclaw.pl

www.wroclaw-info.pl­

Dolnośląska Informacja Turystyczna

Sukiennice 12, 50-107 Wrocław

tel. 71 342-01-85

www.itwroclaw.pl

e-mail: wroclaw-info@itwroclaw.pl

Czynna od 10.00 do 20.00

Literatura:

Kos Jerzy, Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław 2002.