Ratusz
Wybierz obiekt:

Ratusz

Wrocławski ratusz to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych tego typu budowli w Polsce. Jego budowę rozpoczęto u schyłku XIII w., ukończono w XVI w. Początkowo był parterowym podpiwniczonym budynkiem z wieżą. W połowie XIV w. wzniesiono po północno-zachodniej stronie osobny budynek Izby Rady i Ławy. Ostateczny kształt uzyskał w początkach XVI w.

Ratusz jest 3-kondygnacyjną, 2-trakrową budowlą na planie prostokąta z kwadratową wieżą w północno-zachodnim narożniku. Na parterze mieszczą się: Hala Mieszczańska z sklepieniem kolebkowym z lunetami, Sala Sądowa ze sklepieniem gwiaździstym, wspartym na centralnym filarze, sklepiona sieciowo Kancelaria Rady oraz Izba Rady ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W trakcie południowym znajdują się Kancelaria i Izba Wójta, poszerzona wykuszem. Piętro zajmuje 3-nawowa Wielka Sala, nakryta sklepieniem sieciowym oraz kaplica, Izba Ławników, Skarbiec z wykuszem od wschodu, a także Izba Seniora Rady ze zbiorowym portretem Rady Miejskiej, będącym wyrazem jej znaczących ambicji. Najstarszą częścią ratusza są piwnice.

Na elewacji wschodniej znajduje się bogato zdobiony średniowieczny kwadrant astronomiczny i wykusz kaplicy. Warto zwrócić uwagę na dawne główne wejście do budynku. Najbogatszą elewację południową, zwaną Stroną Złotych Pucharów, zdobią trzy wykusze z zachwycającą późnogotycką kamieniarką. Ciekawe jest też znajdujące się na tej stronie wejście do restauracji „Piwnica Świdnicka”. Nad wejściem umieszczone są 2 kamienne rzeźby, z pocz. XX w. Przedstawiają pijanego czeladnika i wymachującą na niego chodakiem gospodynię. Znajdują się tu również figury patrona miasta – św. Jana Chrzciciela oraz św. Krzysztofa, patrona kupców i podróżnych. W podziemiach ratusza od czasów średniowiecza działa pijalnia piwa, nazwana świdnicką od nazwy miejscowości, skąd ono pochodziło. Stąd dzisiejsza restauracja, zajmująca piwnice Ratusza, szczyci się mianem najstarszej restauracji Europy (XIV w.). Piwnica szybko zaczęła jednak produkować własne piwo o nazwie Biały Baran. Elewacja zachodnia zachowała znacznie surowszy i skromniejszy charakter. Mieści się tu obecne wejście do ratusza i Muzeum Miejskiego. Nad nim umieszczono współczesny herb miasta. W północno-zachodnim narożniku, przylegającym do znacznie późniejszej, neogotyckiej części Ratusza, zobaczyć można wysoką na 67 m wieżę, nakrytą renesansowym hełmem. Znajduje się w niej najstarszy w Polsce dzwon zegarowy (1368 r.).

Kontakt:

Ratusz we Wrocławiu

Sukiennice 14/15, 50-107 Wrocław

tel. 71 347-16-93

www, e-mail: brak

Dojazd:

Środkami komunikacji publicznej, samochodem w pobliże Rynku (np. od strony ul. Ruskiej).

Możliwość zwiedzania:

w ratuszu znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, czynne od środy do soboty w godz. 10.00 - 17.00 i w niedziele: 10.00 - 18.00. Bilety: N - 10 zł, U - 7 zł, rodzinny 20 zł. Corocznie muzeum otwarte jest także w jedną z majowych nocy (w związku z Nocą Muzeów).

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

brak.

Parking:

obszar rynku wrocławskiego jest wyłączony z ruchu samochodowego i rowerowego. Najbliższy parking znajduje się przy ul. Szewskiej 3 i w Kinie Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a. 

Galeria

Punkty gastronomiczne:

Warto zajrzeć do miejsc znajdujących się w samym obiekcie, do restauracji Pod papugami i Gospody Wrocławskiej, a także wielu pubów zlokalizowanych nieopodal. W minibrowarze Spiż można natomiast skosztować lokalnego piwa.

Usługi noclegowe:

Wrocław oferuje wiele usług hotelarskich, najbliższe:

Best Western Hotel Prima

Ul. Kiełbaśnicza 16, Wrocław

tel. 71 782-55-55

bestwestern-prima.pl

prima@bestwestern-prima.pl

Qubus Hotel Wrocław

Ul. Św. Marii Magdaleny 2, 55-103 Wrocław

tel. 71 797-98-00

www.qubushotel.com

rezerwacja@qubushotel.com, wroclaw@qubushotel.com

The Granary La Suite Hotel Wrocław City Center

ul. Mennicza 24, 50-057 Wrocław

tel. 71 395-26-00

www.thegranaryhotel.com

granary@granaryhotel.com

Punkty informacji turystycznej:

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Rynek 14, 50-107 Wrocław

czynny od 9.00 do 19.00

tel. 71 344-31-11

tel. kom. 663-888-725

e-mail: info@itwroclaw.pl

www.wroclaw-info.pl­

Dolnośląska Informacja Turystyczna

Sukiennice 12, 50-107 Wrocław

tel. 71 342-01-85

www.itwroclaw.pl

e-mail: wroclaw-info@itwroclaw.pl

Czynna od 10.00 do 20.00

Literatura:

  • Czechowicz Bogusław, Między katedrą a ratuszem. Polityczne uwarunkowania sztuki Wrocławia u schyłku średniowiecza, Warszawa 2008.

  • Harasimowicz Jan, Ratusz, obecnie Muzeum Historyczne Miasta Wrocławia, [w:] Atlas architektury Wrocławia. Tom I. Budowle sakralne, Świeckie budowle publiczne, pod. red. J. Harasimowicza, Wrocław 1997.