Park Szczytnicki
Wybierz obiekt:

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki jest największym i najstarszym parkiem Wrocławia. Zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Rozpościera się na terenie dawnej wsi Szczytniki (stąd jego nazwa), na wschód od koryta Starej Odry. Jest parkiem krajobrazowym, posiada duże walory kompozycyjne i dendrologiczne. Znajduje się tu ok. 50 gatunków drzew rodzimych (dęby: szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby, graby, lipy) i przeszło 300 gatunków drzew i krzewów egzotycznych (np. dąb czerwony). Wiosną i latem można tu również podziwiać przepiękne rododendrony. W parku znajduje się 7 pomników przyrody, a wśród nich najsłynniejszy 500 - letni dąb „Dziadek”, którego rozpiętość korony wynosi 21 m, a obwód liczy sobie 5,80 m. Pod ochroną jest także szkodnik, zjadający „Dziadka” – chrząszcz kozioróg dębosz.

W parku znajduje się drewniany kościół św. Jana Nepomucena z przełomu XVI i XVII w., Wytwórnia Filmów Fabularnych oraz Hala Stulecia z okazałą Pergolą i Iglicą.

W 1783 r. Książę Fryderyk Ludwik Hohenlohe – Engelfingen, komendant garnizonu wrocławskiego, wraz z żoną Amalią Marianną założył wokół swojej rezydencji regularny ogród oraz park. Początkowo park urządzony był w stylu ogrodu włosko-francuskiego. Po spustoszeniach w czasie wojen napoleońskich, park został kupiony przez miasto i przez kilkadziesiąt lat urządzany i powiększany. W latach 19091912 założono w nim Ogród Japoński, na nowo zorganizowany w 1994 r., kiedy przywrócono mu jego przedwojenny japoński charakter, tak, że współcześnie jest on urządzony zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodowej.  

Kontakt:

Park Szczytnicki leży na wschód od Hali Stulecia, w trójkącie ulic: al. R. Różyckiego, M. Kopernika i Z. Wróblewskiego.

Dojazd:

Środkami komunikacji miejskiej docierającymi na Sępolno oraz Biskupin; samochodem – do Placu Grunwaldzkiego, następnie w kierunku Biskupina, 100 m za Mostem Zwierzynieckim w lewo, przejechać przez parking, w prawo na ul. Mickiewicza, po ok. 1 km trafiamy do celu.

Możliwość zwiedzania:

Park jest ogólnie dostępny dla odwiedzających. Wyjątek stanowi Ogród Japoński, czynny od kwietnia do października w godzinach od 9 do 19.

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

brak.

Parking:

znajduje się przy ul. A. Mickiewicza i M. Kopernika.

Galeria

Punkty gastronomiczne:

W związku z tym, że obiekt znajduje się w pobliżu centrum Wrocławia, można skorzystać z dużej liczby usług gastronomicznych oferowanych w mieście. Warto również zajrzeć do pasażu handlowego Pasaż Grunwaldzki, gdzie mieści wie wiele restauracji i kawiarni

Usługi noclegowe:

Wrocław oferuje wiele usług hotelarskich, najbliższe to:

Park Hotel - ośrodek szkolenia PiP

ul. Kopernika 5, 51-622 Wrocław

tel. 71 371-03-00

www: brak

e-mail: kancelaria@ospip.pl

Green Hostel Wrocław

ul. Mickiewicza 4, 51-619 Wrocław

tel./fax. 71 348-06-06

www.greenhostel.wroclaw.pl

e-mail: info@greenhostel.wroclaw.pl

Punkty informacji turystycznej:

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Rynek 14, 50-107 Wrocław

czynny od 9.00 do 19.00

tel. 71 344-31-11

tel. kom. 663-888-725

e-mail: info@itwroclaw.pl

www.wroclaw-info.pl­

Dolnośląska Informacja Turystyczna

Sukiennice 12, 50-107 Wrocław

tel. 71 342-01-85

www.itwroclaw.pl

e-mail: wroclaw-info@itwroclaw.pl

Czynna od 10.00 do 20.00

Literatura:

  • Encyklopedia Wrocławia, pod red. J. Harasimowicza, Wrocław 2006.