Kościół p.w. św. Idziego i Wieża Domu Kapituły
Wybierz obiekt:

Kościół p.w. św. Idziego i Wieża Domu Kapituły

Kościół św. Idziego we Wrocławiu to późnoromańska świątynia na Ostrowie Tumskim – jest to najstarszy całkowicie zachowany budynek Wrocławia, oraz najstarszy z istniejących kościołów w mieście. Kościół pochodzi z około 1220-1230 r., jest charakterystycznym dla średniowiecza kościołem jednofilarowym.

Elewację budynku zdobi fryz arkadowy, złożony z szeregu małych łuczków. Do dziś zachowały się dwa portale: starszy, pochodzący prawdopodobnie z innej budowli – romański oraz późniejszy – renesansowy.

Renowacje wykonane po II wojnie światowej pozbawiły obiekt barokowego wystroju: skuto tynki zewnętrzne i zrekonstruowano podwójny łuk tęczowy. Dzięki temu kościół wewnątrz jest bardzo surowy – ściany prezbiterium są z nietynkowanej cegły, a ściany nawy są jedynie otynkowane.

Arkada z cegieł łączy kościół łukiem z domem posiedzeń kapituły, tworząc tzw. „Bramę Kluskową". Z Bramą wiąże się legenda o chłopie spod Wrocławia, któremu umarła ukochana żona – znakomita kucharka. Pewnego razu będąc na targu we Wrocławiu chłop zasnął pod kościołem św. Idziego, a wówczas przyśniła mu się jego żona. Oznajmiła mu we śnie, iż zostawia mu garnek pełen klusek śląskich, których już nigdy miało mu nie zabraknąć – pod warunkiem, że zawsze zostawi ostatnią kluskę w naczyniu. Gdy się obudził, rzeczywiście ujrzał przed sobą garnek pełen parujących klusek. Natychmiast zaczął je spożywać, ale był tak głodny, że chciał również zjeść ostatnią kluskę. Ta jednak uniosła się w górę, przywarła do łuku bramy i skamieniała. A garnek już nigdy nie napełnił się smakowitymi kluskami.

Późnogotycki Dom Kapituły pochodzi z końca XIV w. Został gruntownie przebudowany około 1520 r., portal pochodzi z r. 1527 r. Jest podpiwniczony, dwukondygnacyjny, ze sklepieniami żebrowymi i krętą klatką schodową w sieni. Dom posiada odchyloną od pionu narożną wieżę i łączy się z neogotyckim budynkiem zajmowanym przez Archiwum Archidiecezjalne oraz Bibliotekę Kapitulną.

W kościele są przechowywane relikwie błogosławionego ks. Zygmunta Gorazdowskiego żyjącego we Lwowie na przełomie XIX i XX w., nazwanego przez Jana Pawła II „prawdziwą perłą duchowieństwa Archidiecezji Lwowskiej”, opiekuna najuboższych, pokrzywdzonych, określanego jako „Ksiądz Dziadów”, „ojciec ubogich”, „apostoł Bożego Miłosierdzia”.

Kontakt:

Kościół pomocniczy Rzymsko-Katolickiej Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela

Kościół p.w. św. Idziego

ul. Kapitulna 3, 50-329 Wrocław

tel. 71 322-25-74

katedra@archidiecezja.wroc.pl

katedra.archidiecezja.wroc.pl

Dom Kapituły Katedralnej

Pl. Katedralny 17, Wrocław

Dojazd:

Obiekt mieści się na Ostrowie Tumskim. Dojazd publicznymi środkami komunikacji do przystanków wokół Ostrowa (Pl. Bema, Hala Targowa, ul. Wyszyńskiego). Dojazd samochodem – najłatwiej znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe w okolicach Pl. Bema.

Możliwość zwiedzania:

Wnętrze kościoła można w dni powszednie oglądać tylko przez kratę, w każdą niedzielę o godz. 10 i 11 są tu odprawiane msze święte dla przedszkolaków.

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

związane z rokiem liturgicznym.

Parking:

na pl. Katedralnym.

Galeria

Punkty gastronomiczne:

Najbliższe restauracje i kawiarnie znajdują się w hotelach. W związku z tym, że obiekt znajduje się w centrum Wrocławia, można również skorzystać z dużej liczby usług gastronomicznych oferowanych w mieście.

Usługi noclegowe:

Wrocław oferuje wiele usług hotelarskich, najbliższe to:

Dom Jana Pawła II

ul. św. Idziego 2, Wrocław

tel/fax: 71 327 14 00

www.hotel-jp2.pl

formularz kontaktowy na stronie www

Hotel Tumski

ul. Wyspa Słodowa 10, 50-266 Wrocław

tel.: 71 322-60-88 / 99, fax: 71 322-61-13

www.hotel-tumski.com.pl

email: hotel@hotel-tumski.com.pl

Hotel HP Park Plaza‎

Ul. Bolesława Drobnera 11/13, 50-257 Wrocław

tel. 71 320-84-00

www.parkplaza.pl

formularz kontaktowy na stronie www

Punkty informacji turystycznej:

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Rynek 14, 50-107 Wrocław

czynny od 9.00 do 19.00

tel. 71 344-31-11

tel. kom. 663-888-725

www.wroclaw-info.pl­

e-mail: info@itwroclaw.pl

Dolnośląska Informacja Turystyczna

Sukiennice 12, 50-107 Wrocław

tel. 71 342-01-85

www.itwroclaw.pl

e-mail: wroclaw-info@itwroclaw.pl

Czynna od 10.00 do 20.00

Literatura:

  • Małachowicz Edmund, Wrocław na wyspach. Rozwój urbanistyczny i architektoniczny, Wrocław, 1987.