Pawilon Czterech Kopuł i pergola wraz z fontanną multimedialną
Wybierz obiekt:

Pawilon Czterech Kopuł i pergola wraz z fontanną multimedialną

Pawilon Czterech Kopuł powstał w latach 1912–1913. Jest częścią kompleksu wystawienniczego rozciągającego się wokół Hali Stulecia. Gdy otwarto wystawę historyczną w setną rocznicę zwycięstwa Prus nad Napoleonem, pawilon służył jako obiekt ekspozycyjny. Projektantem budowli był wybitny architekt Hans Poelzig. Jest to obiekt zbudowany na planie kwadratu, pośrodku każdego boku ma salę zwieńczoną kopułą. Jego powierzchnia to ok. 7000 m². Na dziedzińcu Pawilonu znajdowała się pierwotnie fontanna z rzeźbą przedstawiającą grecką boginię Atenę.

Pawilon stracił swój wyraz, kiedy w 1953 r., na potrzeby Wytwórni Filmów Fabularnych, która miała tu swoje pracownie, duże sale podzielono na mniejsze pomieszczenia, wykorzystywane jako filmowe atelier. W 2006 r., jako jeden z elementów terenów wystawowych przy Hali Stulecia, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, po gruntownym remoncie obiektu, planuje urządzić tu sale wystawiennicze, gdzie prezentowana będzie kolekcja polskiej sztuki współczesnej. W parku natomiast ma się mieścić plenerowa galeria rzeźby. Ukończenie remontu planowane jest na 2013 r., czyli w setną rocznicę wybudowania Pawilonu.

Nieopodal Hali Stulecia, przy jej północno-wschodniej stronie, znajduje się Pergola. Również ona została zbudowana na początku XX w. wg projektu Hansa Poelziga. Ciągnie się wokół pół-eliptycznego stawu z fontanną. W jej skład wchodzą dwa rzędy żelbetowych słupów nakrytych kratą, w którą wpleciona jest winorośl – całość tworzy aleję spacerową. Długość Pergoli wynosi 640 m. W sezonie zimowym na stawie działa lodowisko.

Latem 2009 r. na stawie przy Pergoli uruchomiono Fontannę Multimedialną wykorzystującą efekty świetlne oraz dźwiękowe. Wyposażona jest ona w blisko 300 dysz (gejzery, dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe, wodne oraz 3 dysze ogniowe). Wystrzeliwana woda osiąga wysokość ok. 40 m. Na tafli wody o powierzchni ponad 700 m² oglądać można także obrazy rzucane przez projektor obrazy, światła laserowe oraz przeszło 800 dużych i małych punktów świetlnych, a wszystko wzbogacone jest muzyką. Fontanna multimedialna na Pergoli jest jednym z kilku takich projektów na świecie. 

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Galeria