Kościół pw. św. Michała Archanioła
Wybierz obiekt:

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Kościół pw. św. Michała Archanioła został wybudowany w latach 1862–1871, w miejscu wcześniejszej kamiennej świątyni.   Tę natomiast poprzedzała drewniana kaplica, ufundowana przez Piotr Włosta, śląskiego wielmożę, jeszcze przed utworzeniem opactwa benedyktyńskiego na Ołbinie. Fundatorem obecnego kościoła był biskup Heinrich Foerster, zaś projektantem Alexis Langer z wrocławskiej Królewskiej Szkoły Sztuk, Budownictwa i Rzemiosła. Budowla wzniesiona została w stylu neogotyckim.

Obiekt był pierwszym dużym katolickim kościołem zbudowanym w mieście od czasów jego wcielenia do protestanckich Prus.

W czasie budowy doszło do zawalenia się wieży północnej, dlatego jest ona niższa. W kościele modliła się często, mieszkająca przy pobliskiej ul. Nowowiejskiej, Edyta Stein (św. Teresa Benedykta od Krzyża). Uczczono to kaplicą jej imienia, która znajduje się dziś po lewej stronie kościoła. W czasie oblężenia Wrocławia pod koniec wojny, kościół legł w gruzach i był przeznaczony do rozbiórki, jednak księżom salezjanom udało się odbudować świątynię.

Po niedokładnej odbudowie kościół jest trzynawową dwuwieżową bazyliką z transeptem i dwuprzęsłowym prezbiterium zakończonym wieloboczną absydą. Wnętrze nakryto sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.

Kontakt:

Rzymsko-Katolicka Parafia św. Michała Archanioła

ul. B. Prusa 78, 50-318 Wrocław

tel. 071 321-11-47

Msze św.

Niedziele i święta o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00 i 19.15,

dni powszednie o godz. 7.00, 7.30, 8.00 i 18.00. 

Galeria