Kamieniec Ząbkowicki - pałac wraz z parkiem
Wybierz obiekt:

Kamieniec Ząbkowicki - pałac wraz z parkiem

Imponujący pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, nazywany często perłą architektury neogotyckiej, wraz z pięknym, 120-hektarowym parkiem powstał w XIX w., z inicjatywy Marianny Orańskiej. Łączy on wątki architektury późnego gotyku angielskiego, średniowiecznych warowni krzyżackich, budowli sycylijskich i mauretańskich. Autorem projektu pałacu był Karl Friedrich Schinkel. Po śmierci słynnego architekta wykonawcą budowli został jego współpracownik – Ferdynand Martius.

W momencie powstania pałac robił ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Został zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 75x48 m i otoczony ponad 400-metrowym murem, posiada cztery wysokie – 34-metrowe wieże, a materiałem do jego budowy były starannie szlifowane kamienie i glazurowana – do dziś połyskliwa – cegła. Do wykończenia wnętrz użyto najszlachetniejszych materiałów – marmurów, szlachetnych gatunków drewna, pięknych kafelek – i wykorzystano cenne przedmioty z kolekcji Hohenzollernów.

Niebanalne było również założenie parkowe obiektu. W jego skład wchodziły piękne tarasy, fontanny, oczka wodne, pergole, romantyczne groty oraz mauzoleum.

Ze względu na potężną bryłę pałacu, wymagającą olbrzymiej ilości materiału, specjalnie na potrzeby budowy założono w pobliżu cegielnię. Marmury pochodziły z kamieniołomów księżnej Marianny w Stroniu Śląskim i Kletnie.

W 1873 r. właścicielem gmachu został syn fundatorki pałacu – Albrecht von Hohenzollern oraz jego małżonka – Maria von Sachsen Altenburg. W rękach rodu Hohenzollernów budynek pozostał do 1940 r., kiedy to przeszedł w posiadanie Waldemara Pruskiego.

W czasie II wojny światowej Niemcy składowali w pałacu dzieła sztuki, ewakuowane z miast zagrożonych bombardowaniem na terenie całego Śląska (niemal wszystkie wysłano do Niemiec zanim pałac przejęli żołnierze rosyjscy). Ocalałe wyposażenie pałacu zostało w większości wywiezione przez radzieckie wojsko. W 1946 r. budowla w znacznym stopniu została strawiona przez ogień podłożony przez Armię Czerwoną. Przetrwałe elementy wystroju wnętrza przewiezione zostały przez komunistyczne władze m. in. do Pałacu Kultury i Nauki, część rozgrabili szabrownicy. Pałac zaczął popadać w ruinę. Od 1988 r., kiedy dzierżawcą obiektu został Włodzimierz Sobiech, zabytek był stopniowo odrestaurowywany.

Od śmierci dzierżawcy w 2010 r. pałac jest opuszczony. Obecnie  gospodarzem zabytku jest gmina Kamieniec Ząbkowicki. Pałac jest w dobrym stanie, ale wymaga potężnego wkładu finansowego. Ogromna liczba pomieszczeń (około 100) jest pusta. Przypałacowy park nie jest zagospodarowany. Zachowała się w nim znaczna część starodrzewia. Pozostały fragmenty rzeźb, kolumn i fontann.

 

Kontakt:

Brak możliwości kontaktu.

 

Dojazd:

Kamieniec Ząbkowicki leży w powiecie ząbkowickim, oddalony jest od Wrocławia o ok. 80 km i ok. 10 km od Ząbkowic Śląskich.

Z Wrocławia drogą nr 8 do Ząbkowic Śląskich, następnie drogą 382 w kierunku Kamieńca Ząbkowickiego.

 

Możliwość zwiedzania:

obecnie nie ma możliwości zwiedzania wnętrz.

 

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

brak

 

Parking:

Możliwy bezpłatny parking w pobliżu obiektu.

Pod zamkiem również parking płatny.

 

Punkty gastronomiczne:

Noclegi i Restauracja „Pod Wieżą”

ul. Ząbkowicka 9, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel./fax 74 817-36-95

www i e-mail: brak

 

Usługi noclegowe:

Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Tęcza”

ul. Zamkowa 4a, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel. 74 817-42-00, fax 74 817-36-00

www: brak

e-mail: owr_kamieniec@op.pl

 

Agroturystyka „Dziupla”

Śrem 10, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel. 74 817-01-27 (po 18.00), 603-370-338

www.dziupla.dl.pl

e-mail: dziuplasrem@tlen.pl

 

Punkt informacji turystycznej:

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej

ul. św. Wojciecha 5/1, 57-200 Ząbkowice Śl.

tel. 74 815-74-01

www.ziemiazabkowicka.pl

e-mail: promocja@zabkowice-powiat.pl

Czynne: pn.-pt. 8.30-15.30, sob. 10.00-14.00; (V-IX) niedz. 10.00-14.00.