Bierutów - zamek i wieża zamkowa
Wybierz obiekt:

Bierutów - zamek i wieża zamkowa

Zamek w Bierutowie (dawniej: Bernstadt) powstał prawdopodobnie w XIII w. z inicjatywy księcia wrocławskiego Henryka III Białego. Gotycki budynek założony był na planie prostokąta. Od jego wschodniej strony znajdowała się część mieszkalna, zaś od północnej strony wzniesiono na planie kwadratu wieżę. Rozkwit warownia przeżywała w XVI w., za czasów księcia Henryka II z Podiebradów. Za jego sprawą, w latach 1534–1540 budowli nadano cechy stylu renesansowego. Po pożarze z 1603 r., za czasów Henryka Wacława Podiebrada, zamek przebudowywano. Powstało wówczas założenie dwuskrzydłowe. Kolejna modernizacja gmachu miała miejsce pod koniec XVII w., kiedy właścicielem budowli był Christian Urlich Wirtemberg. Bryła zamku otrzymała dodatkową kondygnację, skrzydło południowe zyskało barokowy portal, zaś od strony zachodniej powstała ozdobna brama. Wokół rezydencji założono ogrody. Pod koniec XVIII w. podniszczony budynek przeszedł w ręce nadleśnictwa. W wieku XIX zamek ulegał wielokrotnym przekształceniom. W roku 1829 oraz 1852 zrujnowane ganki wymieniono na drewniane. W 1899 r. rozebrane zostało zniszczone wschodnie skrzydło budynku, zaś skrzydło południowe gruntownie wyremontowano. W ciągu II wojny światowej budowla nie doznała większych zniszczeń. Po 1945 r. w zamku znajdowały się m. in. Nadleśnictwo Bierutów, przedszkole, mieszkania dla pracowników leśnictwa i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Obecnie w zamku w Bierutowie mieszczą się prywatne mieszkania, siedziba nadleśnictwa oraz honorowego krwiodawstwa. Istnieją plany utworzenia tu siedziby gminy oraz gminnych instytucji kulturalnych. Na terenie założenia zachowała się wieża, kwadratowa w dolnej, ośmiokątna zaś w wyższej swej części, o dwulatarniowej kopule, mury obronne a także brama wjazdowa w stylu barokowym. Do dnia dzisiejszego istnieje także budynek południowy z pierwotnego założenia, nad którego wejściem widnieją kartusze herbowe książąt wirtenbersko – oleśnickich. Wewnątrz przetrwały oryginalne schody oraz sala z dekoracją stiukową.

 

Kontakt:

Zamek w Bierutowie

ul. Zamkowa 3 b, 56 - 420 Bierutów

 

Dojazd:

Bierutów leży na granicy dwóch województw: dolnośląskiego oraz opolskiego. Od Oleśnicy dzieli go 16 km. Z Oławy prowadzi tu droga nr 396. Zabytek leży we wschodniej części Starego Miasta. Możliwy dojazd PKP (dojście zajmuje ok. 10 min.) i Polbus (przystanek tuż przy zamku).

 

Możliwość zwiedzania:

Zamek nie jest udostępniany turystom.

 

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

Brak.

 

Parking: przy samym zamku nie ma parkingu, ale można zaparkować w pobliżu.

 

Punkty gastronomiczne:

Anita Drink Bar (restauracja, catering)

ul. Wrocławska 43, 56 – 420 Bierutów

 

Astra Bar Halina Bobowska

ul. Młyńska 1a, 56 – 420 Bierutów

 

U Cecota. Bar

Rynek 47, Oleśnica

tel. 71 314-23-39

 

Usługi noclegowe:

Gospodarstwo Rolne – Agroturystyka Nad Stawami

Dębnik 2, 46 – 113 Wilków

tel. 77 419-54-72

www.debnik.eu

e-mail: poczta@debnik.pl

 

Hotel Zorza

ul. Wały Jana III 2, 46 – 100 Namysłów

tel. 77 410-18-54

www.hotelzorza.pl

e-mail: hotel@centrumzorza.pl

 

Hotel Polonia

ul. Obrońców Pokoju 28, 46 – 100 Namysłów

tel. 77 410-39-89

www.hotel-polonia-namyslow.com.pl

e-mail: polonia@op.onet.pl

 

Punkty informacji turystycznej:     

Centrum Informacji Turystycznej The Meeting Point

Rynek 14, 50 – 101 Wrocław

tel. 71 344-31-11/ 12

www.um.wroc.pl

e-mail: info@itwroclaw.pl