Łomnica – zespół pałacowo – parkowy i Dom Wdowy
Wybierz obiekt:

Łomnica – zespół pałacowo – parkowy i Dom Wdowy

Pierwsze informacje dotyczące pałacu w Łomnicy pochodzą z lat 1475 -1654, kiedy to należał on do rodu von Zedlitz. Prawdopodobnie na miejscu obecnego pałacu stała wcześniej budowla renesansowa. W 1720 r. podpułkownik Mathias de Thomagini polecił tu wybudować dla swej rodziny barokowy pałac. Zaprojektował go znany śląski architekt – Martin Frantz. W XVIII w. majątek przeszedł w ręce jeleniogórskiego kupca, Christiana Gottfrieda, na życzenie którego powstał okalający pałac park, dostępny dla publiczności. W latach 1803-1804 kupiec ten ufundował nowy, klasycystyczny pałac, położony obok głównego, przeznaczony dla seniorek rodu, zwany Pałacem Wdowy (bądź Małym Pałacem). Po Johannie Georgu Flacku z Kowar oraz baronie Moritzu von Roth, nowym właścicielem majątku stał się pruski ambasador na dworze sycylijskim – Gustaw Ernst von Küster, który kazał przebudować pałac, nadając mu cechy, modnego ówcześnie, stylu biedermeierowskiego. Architektem odpowiedzialnym za modernizację był uczeń Karla Friedricha Schinkla – Albert Tollberg. Wykreowaną przez niego formę, jedynie z małymi zmianami, budynek zachował do dziś. Pozbyto się barokowych sztukaterii i detali, kilku gzymsów, wstawiono zaś okiennice i powiększono okna, w holu umieszczono dwie doryckie kolumny. Wzniesiono nową kondygnację i dokonano zmian w układzie pomieszczeń. W latach 1843 – 1847 wokół pałacu założono nowy, rozciągający się w górę rzeki Bóbr park. Pałac został w rękach rodu Küsterów aż do 1945 r., kiedy to przejęła go Armia Czerwona. Do 1977 r. znajdowała się tu szkoła, w Pałacu Wdowy zaś – dyrekcja PGR–u. Później pałac, wraz z sąsiadującym Domem Wdowy, zaczął popadać w ruinę. Od 1991 r. pałac w Łomnicy należy ponownie do niemieckiej rodziny von Küster.

Pałacowi przywrócono stan dawnej świetności. W dawnym Domu Wdowy znajdują się obecnie hotel i restauracja. Podczas jego renowacji odsłonięto wczesnoklasycystyczne freski na suficie i ścianach oraz oryginalny parkiet. W Pałacu siedzibę ma powołane przez właścicieli Stowarzyszenie Pielęgnowania Śląskiej Sztuki i Kultury. Właściciele starają się o wpisanie obiektu na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pałac otrzymał Statuetkę Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej. Budynek zachował niezmieniony od XIX w. układ pomieszczeń, na parterze przetrwały obszerne fragmenty malarstwa ściennego z XVIII i XIX w. Na piętrze urządzono wystawę poświęconą dziejom pałaców Kotliny Jeleniogórskiej.  W obiekcie mieszczą się dwa sklepiki ze regionalnymi wyrobami (jeden oferuje ekologiczne produkty spożywcze, drugi ceramikę, produkty wiklinowe, drewniane i lniane).  W 2010 r. ziściło się marzenie właścicieli, Elizabeth i Urlicha von Küsterów: XVIII i XIX – wieczne stodoły i stajnie stanowią dziś na nowo centrum wiejskiego życia. Powstały tam restauracja na 200 osób, piekarnia i kuźnia.

 

 

 

Kontakt:

Pałac Łomnica

ul. Karpnicka 3, Łomnica, 58 -508 Jelenia Góra

tel. 75 713-04-60

www.palac-lomnica.pl

e-mail: hotel@palac-lomnica.pl

 

Dojazd:  

Samochodem do Jeleniej Góry, potem ul. Łomnicką w kierunku Łomnicy.

Pałac mieści się w północnej części Łomnicy, przy rozjeździe dróg do Kowar i Wojanowa, ok. 5 km od Jeleniej Góry. Kiedy ukażą się pierwsze zabudowania w Łomnicy, należy przejechać prosto przez skrzyżowanie.

 

Możliwość zwiedzania:

obiekt dostępny dla gości.

 

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

Na terenie obiektu organizowane są adwentowe i wielkanocne kiermasze, konkurs potraw z różnych stron świata, bale karnawałowe, jak również uczty przygotowywane na różnorodne okazje. Prowadzone są także kursy gotowania tradycyjnych potraw (terminy do uzgodnienia).

 

Parking:

na terenie kompleksu.

 

Punkty gastronomiczne:

Restauracja MIDO

ul. Widokowa 1, Łomnica

tel. 757-543-924

www.restauracja-mido.pl

email: mido@sombin.pl

 

Restauracja Hotel Caspar

pl. Piastowski 28, 58 - 560 Jelenia Góra

tel. 75 645-50-01, 665-501-228

www.caspar.pl

e-mail: recepcja@caspar.pl

 

Pensjonat przy Miłej

al. Miła 1, Złotoryja

tel. 695-949-006

www.pensjonatprzymilej.pl

e-mail: pensjonatprzymilej@home.pl

 

Miejsca noclegowe:

Pałac Łomnica

ul. Karpnicka 3, Łomnica, 58 -508 Jelenia Góra

 tel. 75 713-04-60

 www.palac-lomnica.pl

 e-mail: hotel@palac-lomnica.pl

 

Kwatera Pyrka

Łomnica 68d

tel. 683-869-545

www, e-mail: brak

 

Punkty informacji turystycznej

Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej

ul. Bankowa 27, Jelenia Góra

tel. 75 767-69-25

www.jeleniagora.pl, www.karkonosze.it.pl

pn – pt. 9.00 – 18.00, sb. 10 – 14, nd. (VII – IX) 10 -14.