Kowary – Kowarski Zespół Sanatoryjny
Wybierz obiekt:

Kowary – Kowarski Zespół Sanatoryjny

Kompleks sanatoryjny w Kowarach – Wojkowie powstał w 1902 r., na obszarze odkupionym w 1899 r. od księcia von Reuss – właściciela Nowego Dworu w Radocinach oraz od mieszkańców wsi (23 morgi lasu ze źródłami). Obejmuje on ok. 30 ha malowniczego terenu, leżącego na południowym stoku Bukowej Góry, na wysokości 485 m. Swą nazwę – „Wysoka Łąka” - sanatorium otrzymało w związku z sąsiedztwem takoż zwanej wsi oraz swym położeniem. Projekt budynku, sfinansowany przez Śląskie Towarzystwo Ubezpieczeń społecznych, stworzył wrocławski architekt – Carl Grosser. Założenie zaprojektowane zostało przez twórcę ogrodów – Mentzla. Powstało tutaj 15 km. tras spacerowych.

Główny budynek kompleksu oraz sąsiadujące z nim zabudowania stylizowane są na wysokogórską architekturę szwajcarską. Całość, łącznie z wnętrzami, ozdobiono licznymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Zbudowane nieopodal ok. 1916 r. sanatorium, noszące dziś nazwę „Bukowiec”, różni się od nich stylistycznie. Sanatorium osławił swoimi linorytami jego wieloletni pacjent, a zarazem wybitny polski grafik - Józef Gielniak (jednym z ważniejszych w dorobku artysty jest cykl „Sanatorium”). Obecnie mieści się tu hotel dla pielęgniarek.

W 1913 r., po zniszczeniach spowodowanych wiatrem halnym, odbudowano powstałą 9 lat wcześniej leżalnię (mającą służyć „leczeniu spoczynkowemu”). Dwupoziomowy budynek, mieszczący ponad 100 łóżek spełniał swą rolę przez ponad pół wieku.

Obecnie w ośrodkach zespołu sanatoryjnego leczy się schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i choroby reumatyczne. W ramach terapii kuracjusze mogą skorzystać z wód leczniczych, pochodzących z okolicznych źródeł. Do dyspozycji gości są znajdujące się od strony frontowej, werandy i tarasy, z których rozciąga się widok na rozległą łąkę.

Szpital Gruźliczy i Chorób Płuc

ul. Sanatoryjna 27, 58-530 Kowary

tel. 75 718-23-51