Jagniątków – Muzeum Gerharda Hauptmanna, kościół p. w. Miłosierdzia Bożego
Wybierz obiekt:

Jagniątków – Muzeum Gerharda Hauptmanna, kościół p. w. Miłosierdzia Bożego

Gerhard Hauptmann to jeden z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich. Jego najsłynniejszym dziełem jest dramat, osnuty na kanwie powstania śląskich tkaczy z podnóża Gór Sowich - „Tkacze”. Od 1901 r. aż do swej śmierci pisarz mieszkał w Jagniątkowie. W tej malowniczej osadzie, leżącej w dolinie Wrzosówki istnieje obecnie muzeum poświęcone nobliście. Mieści się ono w dawnej  willi Hauptmanna. Budowla powstała na początku XX w., wedle projektu berlińskiego architekta – Hansa Griesebacha. Do 1946 r. w budynku mieściła się dużych rozmiarów kolekcja dzieł sztuki. Hol zdobiły średniowieczne rzeźby, w bibliotece wystawiano zbiór monet, w innych częściach domu wisiały obrazy m. in.: Otto Muellera, Louisa Corintha oraz Ludwika von Hoffmanna. Znajdowały się tu również kolekcja dawnej i współczesnej grafiki (m.in.: Dürer, Callot, Ostade), portrety państwa Hauptmannów oraz zabytkowe witraże. Po 1945 r. w willi działał ośrodek wczasowy dla dzieci „Warszawianka” (do 1997r.). Wcześniej funkcjonowała również inna nazwa - „Kamień Łąkowy” (Wiesenstein) – zapewne od rozległego parku otaczającego willę, a także widoku na Karkonosze, jaki się wokół roztaczał. W 1989 r. kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier RP Tadeusz Mazowiecki postanowili utworzyć w tym miejscu muzeum poświęcone dramaturgowi i powieściopisarzowi. 1 września 2001 r., po przeprowadzeniu gruntownego remontu, uroczyście otwarto Dom Gerharda Hauptmanna.

Obecnie w holu znajduje się pochodząca z 1922 r. polichromia autorstwa śląskiego malarza – Johannesa Maksymiliana Avenariusa. Ukazuje ona sceny z utworów pisarza. Oprócz owego holu, zwanego „Rajską Halą”, zwiedzający mogą obejrzeć dawny gabinet, bibliotekę, jadalnię oraz salę kominkową. Udostępnione są także pamiątki w postaci fragmentów listów, dokumentów, pierwszych wydań książkowych. Wśród ekspozycji muzeum są: wystawa stała, zatytułowana „100 lat willi Wiesenstein”, ukazująca historię rezydencji w powiązaniu z twórczością dramaturga, wystawa multimedialna „Gerhard Hauptmann w wirze historii”, przedstawiająca biografię pisarza w sposób interaktywny oraz wystawy czasowe, odbywające się główne w sali kominkowej, dotyczące twórczości Hauptmanna i historii regionu. Na parterze domu znajduje się sklepik, oferujący różne wydawnictwa oraz kawiarnia. W willi odbywają się koncerty, spektakle, wystawy, wernisaże, wieczorki literackie, kolokwia i konferencje naukowe.

Kontakt:

Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna w Jeleniej Górze – Jagniątkowie

ul. Michałowicka 32, 58-570 Jelenia Góra

tel. 75 755-32-86

www.muzeum-dgh.pl

e-mail: kontakt@muzeum-dgh.pl

Czynne: Muzeum otwarte jest cały rok w godzinach: 9.00 -16.00 (od X do IV) oraz 9.00 -17.00 (od V do IX). W pn nieczynne. Bilety: N – 6 zł., U – 3 zł; wt - wstęp wolny.       

 

W Jagniątkowie znajduje się również inny, warty zobaczenia obiekt. W latach 1980 – 1986  wznoszono tu z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Sobieszczowskiej – księdza Antoniego Konińskiego kościół p.w. Miłosierdzia Bożego. Kościół został poświęcony 4 sierpnia 1985 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka. Budowli nadano charakter podhalański. Do kamienno – drewnianego kościoła licznie przybywają turyści. Świątynia mieści się na zboczu Sośnika przy ul. Saneczkowej 1. Parafia wchodzi w skład dekanatu Szklarska Poręba.  Bierze aktywny udział w sierpniowych „Dniach Jagniątkowa”- imprezie promującej bezpieczną turystykę.

ul. Saneczkowa 1, 58 – 570 Jelenia Góra-Jagniątków

 

Msze św.

niedziela: 8.00, 12.00

wtorek, środa, piątek, sobota: 18.00 (w okresie zimowym – 17.00).