Kamieniec Ząbkowicki – kościół klasztorny p.w. Wniebowzięcia NMP, zespół zabudowań gospodarczych
Wybierz obiekt:

Kamieniec Ząbkowicki – kościół klasztorny p.w. Wniebowzięcia NMP, zespół zabudowań gospodarczych

Opactwo cystersów w Kamieńcu powstało jako filia klasztoru w Lubiążu. Zanim zasiedlili je cystersi (za sprawą biskupa Tomasza), było ono siedzibą kanoników regularnych św. Augustyna z wrocławskiego opactwa na Piasku. Po kilkuletnim sporze pomiędzy augustianami a cystersami, w XIII w. klasztor wraz z dobrami został oddany cystersom. W owym czasie było to kilkanaście wsi, pochodzących z nadań. Przekazanie cystersom klasztoru kamienieckiego potwierdził w bulli papież Innocenty IV, a ostatecznie zatwierdził je jego następca, Urban IV.

Ufundowany majątek cystersi potrafili doskonale wykorzystać. Podobnie jak w innych opactwach, rozwinęli na szeroką skalę rolnictwo, zajmowali się hodowlą, rybołówstwem, łowiectwem, pszczelarstwem. W majątkach opactwa funkcjonowały m.in. młyny – cystersi zaczęli je budować jako jedni z pierwszych na Śląsku. Zakonnicy rozwinęli także rzemiosło - powstały warsztaty tkackie, garbarskie, szewskie oraz kuźnie. Cystersi kamienieccy posiadali karczmy, zajmowali się też piwowarstwem i gorzelnictwem. Gospodarny zakon pobierał opłaty w miastach należących do jego majątku, jak Ząbkowice, Świdnica, Ziębice i Kłodzko, a także bogacił się na sprzedaży swoich wyrobów na odpustach odbywających się w Bardzie. Po sekularyzacji kamieniecki majątek poklasztorny i dobra ziemskie w większości kupiła Fryderyka Luiza Wilhelmina Orańska. Natomiast podczas II wojny światowej opactwo przeistoczyło się w magazyn dzieł sztuki, zbiorów bibliotecznych i archiwaliów.

W skład kamienieckiego zespołu pocysterskiego wchodzi monumentalny kościół klasztorny, obecnie pełniący funkcję kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego. Wybudowano go z kamienia łamanego, w stylu gotyckim. Jest kościołem halowym, trójnawowym z transeptem. W XVIII w. jego wnętrze zmieniło wystrój na barokowy za sprawą Michaela Willmanna. Wtedy również powstał ołtarz główny wykonany w drewnie lipowym oraz polichromowana ambona autorstwa Christopha Königera. W bogatym wnętrzu kościoła znajdują się liczne ołtarze, kaplice oraz stacje Drogi Krzyżowej.

W zespole pocysterskim mieści się też pałac opacki oraz częściowo zachowane budynki gospodarcze z bramą klasztorną. W pałacu opata można obejrzeć fresk z herbem opactwa i wedutami (m.in. klasztorów w Kamieńcu i Lubiążu oraz bardzkiego kościoła). Obecnie w budynku opackim funkcjonuje oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, a klasztorne zabudowania gospodarcze mieszczą biuro Ośrodka Hodowli Zarodowej.

Kontakt:

Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego

ul. Kolejowa 20, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel. 74 817-31-30

www.kz.diecezja.swidnica.pl

e-mail: parafiakamieniec@interia.pl

Archiwum Państwowe Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim

pl. Kościelny 4, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel./fax 74 817-35-40

www - brak

e-mail: kamieniec@ap.wroc.pl

Odbywają się tu lekcje archiwalne i wystawy czasowe. Pracownia naukowa czynna: pn.-pt. w godz. 9.00- 15.00.

Dojazd:

Kamieniec Ząbkowicki leży w powiecie ząbkowickim, oddalony jest od Wrocławia o ok. 80 km i ok. 10 km od Ząbkowic Śląskich. Dojazd z Wrocławia – drogą nr 8 do Ząbkowic Śląskich, następnie drogą nr 382 do Kamieńca Ząbkowickiego.

Możliwość zwiedzania:

Po kontakcie tel. 74 817-31-30.

Msze św.

niedziele i święta: 8.30, 11.00, 18.00

dni powszednie 18.00.

Wydarzenia stałe i cykliczne mające miejsce w opisywanym obiekcie:

brak.

Parking:

Dostępny, przy kościele.

Punkty gastronomiczne:

Noclegi i Restauracja „Pod Wieżą

ul. Ząbkowicka 9, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel./fax 74 817-36-95

www i e-mail - brak

Usługi noclegowe:

Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Tęcza”

ul. Zamkowa 4a, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel. 74 817-42-00, fax 74 817-36-00

www - brak

e-mail: owr_kamieniec@op.pl

Agroturystyka „Dziupla”

Śrem 10, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki

tel. 74 817-01-27 (po 18.00), 603-370-338

www.dziupla.dl.pl

e-mail: dziuplasrem@tlen.pl

Punkt informacji turystycznej:

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej

ul. św. Wojciecha 5/1, 57-200 Ząbkowice Śl.

tel. 74 815-74-01

www.ziemiazabkowicka.pl

e-mail: promocja@zabkowice-powiat.pl

Czynne: pn.-pt. 8.30-15.30, sb. 10.00-14.00; (V-IX) ndz. 10.00-14.00.

Źródła:

  • Brzezicki Sławomir, Nielsen Christine, Grajewski Grzegorz, Popp Dietmar (red.), Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.

  • Łużyniecka Ewa, Architektura klasztorów cysterskich na Śląsku, Poznań 1998.

  • Pilch Józef, Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Warszawa 2005.

  • Wyrwa Andrzej Marek, Strzelczyk Jerzy, Kaczmarek Krzysztof (red.), Monasticon Cisterciense Poloniae. Katalog męskich klasztorów cysterskich na ziemiach polskich i dawnej Rzeczypospolitej, Poznań 1999.

  • www.kamzab.pl

  • www.ziemiazabkowicka.pl (www.zabkowice-powiat.pl)

Galeria