Myślibórz – pałac
Wybierz obiekt:

Myślibórz – pałac

Pałac został wzniesiony u schyłku XIX w., w stylu neogotyckim. Wybudowano go dla Friedricha Wilhelma von Prittwitz. Jego projektantem był Carl Wolff, który prawdopodobnie został wysłany do Anglii, by zaczerpnąć wzory z architektury zamku królewskiego w Windsorze. Budowla posiada dwie kondygnacje, tarasy oraz dwie wieże. Do dziś zachował się kartusz z herbami Friedricha Wilhelma i Gertrudy von Prittwitz, umieszczona jest tu także data budowy - 1861. W pobliżu pałacu znajduje się oranżeria, niegdyś połączona z pałacowym salonem oszkloną ścianą.

Pałac usytuowany jest na wzniesieniu, w parku z zachowanym starodrzewem (cisy, platany, sosny czarne, buki purpurowe i daglezja), założonym w stylu angielskim. W parku wytyczone są promenady spacerowe.

Budynek jest obecnie restaurowany przez prywatnego właściciela. Od czasów II wojny światowej do 1996 r. pozostawał w ruinie.

Pałac leży na obszarze Parku Krajobrazowego „Chełmy”. W pobliżu Myśliborza (ok. 2 km) znajduje się rezerwat przyrody „Wąwóz Myśliborski”. Przez miejscowość wiodą też piesze szlaki turystyczne: Szlak Wygasłych Wulkanów oraz Szlak Brzeżny. Mieści się tu również schronisko młodzieżowe oraz ośrodek dydaktyczny Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra”.

Źródła:

  • Brzezicki Sławomir, Nielsen Christine, Grajewski Grzegorz, Popp Dietmar (red.), Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.

  • Pilch Józef, Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Warszawa 2005.

Galeria